Neden bir Web siteniz olmalı? Siteniz nasıl değer kazanır?

İnternet sitenizin olması neden önemlidir?

Bir Web sitesi ile, gerçek hayattaki bir gayrimenkul esasen aynı şeydir. Hatta bazen Web siteniz, çok önemli bir lokasyonda bulunan bir gayrimenkulden çok daha kıymetli olabilir.

Yaklaşık 10 yıl kadar önce bu konuda aynı şeyleri söylemiştim ve bana aptal olduğumu söyleyen yorumlar almıştım.

Şimdi bana o gün aptal diyenlerin, Facebook, Google gibi markaların aslında birer Web sitesi olduklarını bilip bilmediklerini merak ediyorum.

Çevrim içi değerli bir gayrimenkul sahibi olmanın ilk adımı bir Web sitesi kurmaktır. Elbette İnternet ortamı çok yüksek rekabetin olduğu bir ortamdır ve burada tutunmak, sitenize değer kazandırmak çok kolay değildir.

Bir site kurmak, şayet insanlara ulaştıramazsanız size hiç bir fayda sağlamaz. SEO ve sosyal medya pazarlaması da tam bu noktada devreye girer.

Web gerçek dünya gibidir; mülk satın alabilir ve dükkanlar kurabilirsiniz. Bir web sitesi alanı satın almak mülk satın almak gibidir. 

Popüler bir Web sitesi alanı aslında en değerli gerçek dünya mülkünden daha değerlidir. Google.com, facebook.com'daki gibi milyarlarca dolar değerinde. Bu şirketler alan adlarını satın aldıklarında 10 dolar ödediler.

Her yeni site tıpkı Google gibi, Facebook gibi başlar. Yani sıfırdan. Siteniz için İnternet gayrimenkulünüz diyebilir yani. Bu menkulün değerini belirleyen tek bir şey vardır. TRAFİK.

Trafik web sitenizi ziyaret edenlerin sayısıdır. Google.com ve facebook.com her gün yüz milyonlarca ziyaretçi alıyor. Ancak yeni bir web sitesi alanı her gün sıfır ziyaretçi almaya başlıyor. Ve birkaç şey yapmazsanız, bu asla değişmeyecektir:

  • İnsanlara sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden verin.
  • İnsanların sitenizi ziyaret etmeleri için bir nedenleri olduğunu fark etmelerini sağlayın.
  • İnsanları sitenizin varlığından sürekli haberdar edin.

İlk madde, insanlar için değerli içerikler oluşturarak sağlanır. 

2. ve 3. madde ise SEO ve sosyal medya pazarlaması aracılığıyla sağlanır.

Bir İnternet sitenizin olması önemlidir ve doğru stratejilerle çok ciddi değer kazanabilir. Ancak bir gerçek var ki, Pazarlama olmadan Web sitesi anlamsızdır.

Bir Web sitesi oluşturmak ve onu pazarlamadan yola devam etmek tamamen zaman kaybı ve para israfıdır.


Bir İnternet sitesi kurmaya karar verdiğinizde, çevrim içi dünyayı bir pazarlama, bir satış kanalı olarak görmelisiniz. Hobi amaçlı girişimler farklı elbette.

Burada akıllardan çıkarılmaması gereken en önemli noktalardan biri de, sitenizi pazarlama işinin bir defalık değil, sürekli olarak yapılması gereken bir şey olduğudur.

Örneğin Facebook'u bilmeyen yok, ama sürekli reklamlarla pazarlamaya devam ettiklerini görürsünüz.

Pazarlamasını yapmayacağınız bir site açmakla, ıssız bir adaya alışveriş merkezi kurmak arasında hiç bir fark yoktur. Her ikisi de hiç bir işe yaramaz.

Bir site sahibi olmak demek, aslında bir işletme için adım atmış olmak demektir. Bazen trafiği dolaylı yoldan paraya çevirebilirsiniz, bazende gelen ziyaretçileri müşterilere dönüştürürsünüz. 

Her iki durumda da para kazanırsınız. Ancak kazanmak için çok çalışmanız şart. Sürekli ve bıkmadan çalışmak. 

İşin her aşamasında SEO'yu gözeterek çalışmak önemlidir. SEO aslında bir anlamda eşitlik sağlar. Öyle ki, daha çok çalışan ve daha etkili stratejiler geliştirenler rekabette daha avantajlı olur.

Başlangıçta ücretli tanıtımları da ciddi olarak değerlendirmelisiniz. Google reklamları, Facebook, Twitter veya Instegram reklamları ve hatta Youtube reklamlarını kullanmalısınız.


Neden bir İnternet siteniz olmalı ve bu siteyi nasıl değerli hale getirirsiniz?. Aslında çok daha uzun ve derinlemesine konuşmak gereken bir konu bu. Ancak bu kadar kısa da olsa, sanırım kast edilenin ne olduğu anlaşılmıştır.

İnternet den para kazanmak konusunda bir araştırma yaparsanız yüzlerce sonuç bulursunuz. Ama peşinen söyleyeyim size. Hemen hepsi yalan.

İnternet den para kazanmak için en gerekli şey pazarlama ve çok çalışmadır.

Henüz bir İnternet siteniz yoksa, şimdi açmanın tam zamanı. Erken kalkan erken yol alır...

Yorum yapın

consequat. Nullam Sed vulputate, luctus Donec vel,